Yurtaçan Sigorta Genel Müdürü Mert Yurtaçan; “Sektöre insan kazandırmak, onların pozitif enerjileri ile ilerlemek şirketimizin dinamizminintemelini oluşturuyor”

Yurtaçan Sigorta’nın kuruluş ve gelişim hikayesini sizlerden dinlemek isteriz. Bize acenteliğinizin ilk günden bugünlere geliş hikayesini anlatır mısınız?

Kuruluşu 2007 yılının sonlarında kurumsal firmalarda çalışan bir personelin sigortacılık eğitimi sonrası sektörde “ben de bir değer yaratan unsura sahip olabilirim” düşüncesi ile oluştu.

Satışa ve müşteri memnuniyetine verdiğim önemi bir felsefe ile harmanlayıp sigortacılık sektöründe ben de varım diyecek bir yapı hayal ettim. Elbette bu hayalin bir amacı olmalıydı. Bu amaç gençlerin sigorta sektörüne girişini destekleyen ve onlarla hareket eden bir ilerleyişte oldu.

Sektöre insan kazandırmak, onların pozitif enerjileri ile ilerlemek şirketimizin dinamizminin temelini oluşturuyor. Tecrübemizi onların gelecek enerjisi ile birleştirdik, hızla büyümemiz sadece primler ve hizmet değil, bu gücün sigortalılara geçmesi ile oluştu. Her büyüme hamlemiz bizlerle hareket eden sigortalılarımızı da mutlu etti. Bu pozitif durum yaşam kaynağımız oldu diyebilirim.

Hangi sigorta şirketlerini ile iş ortaklığı içerisindesiniz? Çalışmayı tercih ettiğiniz sigorta şirketlerinin sizler için önemi nedir?

10’un üzerinde sigorta şirketi ile çalışmaktayız. Çalıştığımız şirketlerin uzun vadeli planları olması önemli, hizmet konusunda yanımızda olması, yaşanan en ufak sorunda bizleri desteklemesi çok önemli. Bunu belirtirken sürekli sigorta şirketlerinin eksik kaldığı durumları da kendilerine iletip interaktif bir çalışma ile hareket ediyoruz. Unutmamak gerekir ki eleştiri kabul etmeyen şirketler gelişime kapalı şirketlerdir. Bu da o şirketin kendisine sektörde yer edinmede zorluk yaşayacağını gösterir. Ne kadar çok aracıları ile etkileşimde olurlar ise o kadar sonuca daha yakın olacakları anlamını çıkarmak zor değil.

Bireysel ve/veya kurumsal müşteri sayınız ne düzeyde? Müşterilerinizin portföydeki oranlarını belirtebilir misiniz?

Kurumsal müşterilerimiz portföyümüzün %50’sini oluşturmakta. Bireysel müşterilerimiz ise yaklaşık %40 civarında, geriye kalan %10’luk kısım ise yarı kurumsal dediğimiz grubu kapsamakta. Amacımız her müşterimizi uzun vadede bizimle tutabilmek. Sürdürülebilirlik tek mottomuz, bu sebeple sürekli müşteri memnuniyetinin altını çizmekteyiz.

Müşteri ilişkileriniz hakkında bizi bilgilendirir misiniz? Müşteriler, niçin sizi tercih ediyor ve ilişkilerinizi nasıl uzun soluklu kılıyorsunuz?

Bahsettiğim gibi sürdürülebilirlik en önemsediğimiz unsur. Sigortalıların dertlerinin, yaşadığı sorunların içselleştirilmesi bunu sağlamakta. Ne zaman sorunun içinde kendinizi bir unsur haline getirirsiniz; o zaman gerçekten o konunun içinde oluyorsunuz. Sigortalının sorununun anlaşılmasının temeli içselleştirmeden geçiyor. Tabii ki bunu fark eden sigortalı kendisini temsil eden aracının onun menfaatlerini onun gibi koruması gerektiğine inanıyor. Bunu da görünce kendisini tamamen bizlere teslim ediyor, bizleri en mutlu eden yan da bu. Bize tam anlamı ile güvenilmesi karşılıklı aidiyet oluşumunu sağlıyor.

Acenteliğinizde hangi departmanlar bulunuyor? Çalışma sisteminizi anlatabilir misiniz?

Açıkçası biz çalışma felsefesi olarak departman departman ayrılmayı sağlıklı bulmuyoruz. Ayrıca bunu gelişime kapalı bir sistem olarak görüyoruz. Ekibimizdeki her birey her konu üzerinde bilgi sahibi ve öğrenme odaklı çalışıyor. Ofis içerisinde asla “ben onu yapamam” ya da “o benim işim değil” cümleleri olmuyor. Bu da bilginin sürekli aktarımına ve gelişime destek oluyor. Personelimizin eksik olduğu anlarda bile kalan personelin her konu hakkında fikir sahibi oluşu bizi ayakta tutan durumların başında geliyor.

“Sigortacılık tam anlamı ile iyi bir asiste gerektiriyor. Biz de o asistenin işleyişi, orada var olan hakların daha konforlu sunumu üzerine çalışıyoruz”

Portföy dağılımınız ne şekilde? Branşlarınızın portföydeki dağılım oranlarını belirtebilir misiniz?

Sağlık sigortasının yeri portföyümüzde oldukça belirgin. Neredeyse portföyün %60’ı sağlık branşı üzerine ilerlemekte. %20 kasko kalan %20 ise yangın sorumluluk ve diğer branşları kapsamakta.

Ürün yelpazeniz konusunda bilgi verebilir misiniz? Müşterilerinize ne tür ürünler ve hizmetler sunuyorsunuz?

Sigorta şirketlerinin sunduğu poliçelere yarattığımız ek avantajlar en önemli argümanlarımızın başında geliyor. Sigortacılık tam anlamı ile iyi bir asiste gerektiriyor. Biz de o asistenin işleyişi, orada var olan hakların daha konforlu sunumu üzerine çalışıyoruz. Müşterilerimizin memnuniyeti odaklı nasıl daha hızlı nasıl daha konforlu oluruz kavramlarından kopmadan çalışmalarımızı sürdürüyoruz.

Acenteliğinizi, diğer acentelerden ayıran farklı noktaları sizce neler?

Genç ve dinamik bir yapıya sahip oluşumuz en önemli farklarımızın başında geliyor. Gençlere inanmanın ve güvenmenin önemini görüp, bununla güç buluyoruz. Örnek vermem gerekirse ofise aldığımız her personel arkadaşımıza hiç tecrübesi olmasa dahi ilk gün poliçe kestiririz. Bu bizim ilk gün oryantasyon uygulamamızın en önemli parçası. Burada amaç yeni başlayan o arkadaşımıza ne kadar güvendiğimizi ona hissettirmek ve onu aramıza almak. Bu dahi bizi diğer meslektaşlarımızdan ayıran özelliğimiz. Sektörde yer alan meslektaşlarımızıngençlere biraz daha güvenen yapılar oluşturmalarını öneririm.

Çalışan sayınız nedir? Acentenizin insan kaynağı profili hakkında bilgi verebilir misiniz?

Toplam 10 kişilik bir ekibiz ama kesinlikle sigortacılık ile ilgili eğitim alan, öğrenci olan her birey bizim potansiyel çalışanımız. Biz onların bize ulaşmasını, bizlerle sektöre girmesini arzu ediyor, sigortacılığının çok da sıkıcı bir iş olmadığını kendilerine göstermek istiyoruz. Onların öğrenme isteğini tecrübe ile birleştirip dinamik bir profil hedefliyoruz. Ofisin kampüs havasında olması da planladığımız ve güç bulduğumuz bir durum.

Geçtiğimiz dönemde ne kadarlık bir üretim gerçekleştirdiniz?

2022 yılını 50 milyon TL’nin üzerinde bir üretimle kapatmayı hedefliyoruz. Geçtiğimiz yıl 27 milyon TL civarında olan üretimimizi katlayarak büyütmekteyiz. Elbette ekonominin de burada etkisi büyük. Ama adetlerde de iyileşme ile büyümemizi
sürdürmekteyiz.

Önümüzdeki dönem için hedefleriniz/projeleriniz neler olacak?

2023 yılında 90 milyon TL bandında olmayı planlıyoruz. Bu sebep ile yepyeni projeler ile karşınıza çıkacağız. Bizleri de heyecanlandıran yeni bir değer sunmak tek hedefimiz. Umarım başarılı oluruz, bu yeni proje sürpriz olsun, ama sadece şunu belirtelim; sektörde daha önce denenmemiş hizmet odaklı yepyeni bir yapı sunacağız…

Bizden Diğer Haberler